Ewa Korulska

dyrektorka szkoły
tutorka
nauczycielka języka polskiego

Skończyłam polonistykę i etnografię, napisałam pracę doktorską o stereotypach społecznych, pracowałam w redakcji pisma “Konteksty” w Instytucie Sztuki PAN. Aż do czasu, kiedy poproszono mnie o kilkumiesięczne zastępstwo w szkole podstawowej na Bachmackiej w Warszawie, gdzie uczyli się moi synowie. Minęło wiele lat a ja nadal uczę. Po Bachmackiej było terminowanie u Krystyny Starczewskiej – najpierw współautorstwo podręcznika Świat Człowieka, potem współtworzenie Raszyńskiej. Lepszego Mistrza niż Krystyna Starczewska mieć nie mogłam.
Bardzo lubię uczyć; uczę gimnazjalistów języka polskiego i uczę nauczycieli na studiach podyplomowych UW. Lubię wyjazdy z uczniami – z kilkoma byliśmy nawet na Syberii. Lubię też pisać – za swoje największe osiągnięcie literackie uważam cykl tekstów dla dzieci, które pisałam przez parę lat dla pisma “Pentliczek”. Publikowałam też w “Kontekstach”,  w “Ojczyźnie Polszczyźnie”, “Polonistyce”, Wydawnictwie Edukacyjnym, “Societas Communitas”, od kilu lat także w wydawnictwie Raabe i “Dyrektorze Szkoły”. Współpracuję z Centrum Edukacji Obywatelskiej, współtworzyłam między innymi program Media Starter a także kurs Oceniania Kształtującego dla młodych nauczycieli. Jestem także tutorką Szkoły Liderów PAFW.

W wolnych chwilach – jakimś cudem się znajdują – spotykam się z przyjaciółmi; najważniejszymi pośród nich są moi synowie i synowa. Czytam, chodzę do kina i teatru i na długie spacery z psem, jeżdżę na rowerze a w wakacje – podróżuję, pływam i z radością nic nie robię. Gdy tylko mogę, uciekam w góry.

Dobry nauczyciel? Towarzysz w rozwoju, spokojny, cierpliwy i pogodny. Ktoś,  kto czerpie radość z kontaktu z dzieckiem i pozwala mu być sobą;  kto sam po trosze pozostaje dzieckiem.