Rozdział I. Przepisy ogólne.
§1
- Społeczne Gimnazjum Startowa w Warszawie, zwane dalej szkołą, jest trzyletnią szkołą gimnazjalną prowadzoną przez Towarzystwo Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego (TP I SLO).
- Szkoła ma uprawnienia szkoły publicznej.
- Nadzór pedagogiczny nad szkołą sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty.
- Szkoła wchodzi w skład Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska” im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Zasady funkcjonowania zespołu określa jego statut.
- Szkoła ma siedzibę w Warszawie przy ul. Startowej 9, 02 -248.
- Szkoła działa na podstawie Ustawy z dnia 7 września1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz na podstawie statutu Towarzystwa Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego.
§2
- Celem szkoły jest zapewnienie uczniom możliwości pełnego rozwoju intelektualnego, psychicznego i fizycznego w poszanowaniu godności oraz wolności światopoglądowej i wyznaniowej.
- Ustrój szkoły określa Konstytucja Rzeczypospolitej Szkolnej, która jest integralną częścią niniejszego statutu (załącznik nr 1).
- Zasady wychowawcze realizowane w szkole sformułowane są w dokumencie Cele wychowawcze Społecznego Gimnazjum Startowa, który jest integralną częścią niniejszego statutu (załącznik nr 2).
- Rada Pedagogiczna, o której mowa w § 5 Statutu, przygotowuje na każdy rok szkolny projekt programu wychowawczego.
- Szkoła zapewnia uczniom opiekę pedagoga szkolnego.
- Szkoła rozwija zainteresowania uczniów na organizowanych poza lekcjami zajęciach fakultatywnych z różnych dziedzin.
- Szkoła realizuje własny program profilaktyki uzależnień.
§3
- Osobą prawną prowadzącą szkołę jest Towarzystwo Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego (TP I SLO), wpisane w KRS pod numerem 0000024016, z siedzibą w Warszawie przy ul. Raszyńskiej 22. W imieniu Towarzystwa działa jego Zarząd. Kompetencje Zarządu określa statut TP I SLO.
- Dyrektor szkoły jest pracodawcą w rozumieniu Kodeksu Pracy dla osób zatrudnionych w szkole.
- Nauczyciele i inni pracownicy Szkoły są zatrudnieni, w zależności od potrzeb, na podstawie Kodeksu Pracy lub Kodeksu Cywilnego.
§4
- Zatrudnieni w szkole nauczyciele przedmiotów obowiązkowych mają kwalifikacje określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. 2015 r. Nr50, poz. 1264 jako niezbędne dla nauczycieli szkół publicznych.
- W szkole realizowane są programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego. (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 maja 2014 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. 2014 r., poz. 803).
Rozdział II. Władze szkoły.
§5
- Władzami szkoły są:
- Sejm Szkolny,
- Rada Szkoły
- Rada Pedagogiczna
- Dyrektor Szkoły
- Sąd Szkolny.
- Skład, zakres zadań, sposób wyłaniania oraz zasady funkcjonowania władz szkoły określa Konstytucja Rzeczypospolitej Szkolnej Obojga Terytoriów oraz uchwalone przez odpowiednie władze szkoły regulaminy, zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły.
- Uchwały Sejmu Szkolnego ogłaszane są w „Diariuszu Sejmowym” oraz na internetowej stronie szkoły.
- Decyzje Rady Szkoły ogłaszane są na tablicy informacyjnej oraz na szkolnych stronach internetowych.
- Decyzje, wnioski, opinie Rady Pedagogicznej zapisywane są w księdze protokołów Rady Pedagogicznej oraz ogłaszane przez wychowawców w klasach/grupach, na zebraniach rodziców i podczas Zgromadzenia Ogólnego a także na szkolnych stronach internetowych.
- Postanowienia Sądu Szkolnego ogłaszane są w szkole na tablicy informacyjnej oraz na szkolnych stronach internetowych.
- Uchwały, decyzje i postanowienia władz szkoły są przedstawiane Zarządowi TP I SLO.
Rozdział III. Realizacja zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły
§6
- Za realizację programu dydaktyczno-wychowawczego szkoły odpowiedzialny jest Dyrektor oraz Rada Pedagogiczna (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, Dz.U. 2012 r., poz. 204).
- W celu realizacji swych zadań Rada Pedagogiczna może tworzyć komisje i zespoły oraz określać zakres i tryb ich prac.
- Obowiązkiem Dyrektora Szkoły jest zapoznanie Rodziców, za pisemnym potwierdzeniem w formie oświadczenia, ze Statutem Szkoły, wysokością i terminem wpłat czesnego oraz Regulaminem Szkoły. Zmiany w powyższym ogłaszane będą każdorazowo w dzienniku elektronicznym.
- W celu realizacji swych zadań Rada Pedagogiczna może tworzyć komisje i zespoły oraz określać zakres i tryb ich prac.
- Do kompetencji Rady Pedagogicznej należy w szczególności:
- wybór programu nauczania i podręczników
- uzgadnianie sposobów realizacji wybranego programu nauczania,
- korelowanie treści nauczania przedmiotów pokrewnych
- opracowanie szczegółowych kryteriów oceniania uczniów,
- opracowanie metod badania wyników nauczania,
- podejmowanie uchwał w sprawie klasyfikowania i promowania uczniów
- podejmowanie uchwał w sprawie skreślenia ucznia z listy uczniów.
- Rada Pedagogiczna podejmuje decyzje w sprawie wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli.
- Po uzyskaniu informacji o wynikach nadzoru pedagogicznego (przekazanej nie później niż do dnia 31 sierpnia danego roku) Rada Pedagogiczna w formie uchwały ustala sposób wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego w celu doskonalenia pracy szkoły.
§7
- Szkoła stosuje zasady klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy (Dz. U. 2015 Nr 83, poz. 843).
- Zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkole określone są w dokumencie Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania, który jest integralną częścią niniejszego statutu (załącznik nr 3).
§8
- Sposób nagradzania, upominania i karania uczniów wynika z założeń wychowawczych szkoły. Rodzaje nagród i kar określone są w Regulaminie Szkoły (załącznik nr 4).
- W sprawach spornych uczeń ma prawo odwoływać się od decyzji nauczycieli i organów szkoły do Sądu Szkolnego w terminie 7 dni od wydania decyzji. Od decyzji Sądu I instancji przysługuje odwołanie, w terminie 7 dni, do Sądu II instancji. Decyzja Sądu II instancji jest ostateczna.
- O każdej nagrodzie i karze informowani są rodzice (opiekunowie prawni) ucznia.
§9
- W sytuacji, gdy uczeń sprawia trudności wychowawcze lub wykazuje niedostateczne postępy w nauce, szkoła uzgadnia z jego rodzicami (opiekunami) i z pedagogiem szkolnym podjęcie wspólnych działań wspomagających.
§10
- Uczeń może zostać skreślony z listy uczniów decyzją Dyrektora szkoły. Skreślenie następuje na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej.
- Powodem skreślenia ucznia może być poważne naruszenie Konstytucji i regulaminu szkoły, a w szczególności:
- picie alkoholu i przebywanie pod jego wpływem na terenie szkoły oraz na imprezach i wycieczkach organizowanych przez szkołę,
- posiadanie, rozprowadzanie czy używanie substancji psychoaktywnych,
- stwarzanie sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa innych lub swojego (przyczyny te szczegółowo zostały określone w Regulaminie Szkoły).
- Skreślenie z listy uczniów może również nastąpić z powodu niedostatecznych wyników w nauce (po zasięgnięciu opinii wychowawcy i Rady Pedagogicznej).
- Skreślenie z listy uczniów może również nastąpić w trybie § 15 ust. 6.
- Od decyzji o skreśleniu z listy uczniów przysługuje odwołanie do Sądu Szkolnego w terminie 7 dni od wydania decyzji.
- Od decyzji o skreśleniu z listy uczniów przysługuje odwołanie do Mazowieckiego Kuratora Oświaty w terminie 14 dni od otrzymania decyzji na piśmie w trybie odwoławczym zgodnym z Kodeksem Postępowania w określonej sytuacji.
Rozdział IV. Organizacja pracy szkoły.
§11
- Organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny szkoły opracowany przez Dyrektora, po zasięgnięciu opinii Rady Szkoły i Rady Pedagogicznej. Arkusz zatwierdzany jest przez Zarząd TP I SLO
- Organizację stałych, obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych określa tygodniowy rozkład zajęć ustalony przez Dyrektora szkoły na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego.
- W przypadku zajęć prowadzonych w grupach innych niż oddziały lekcyjne dokumentację stanowi dziennik zajęć traktowany jako załącznik do dziennika lekcyjnego.
§12
- Jednostkami organizacyjnymi szkoły są oddziały i grupy przedmiotowe. Maksymalną liczbę uczniów w oddziałach/grupach ustala Zarząd TP I SLO.
- W szkole prowadzona jest dokumentacja przebiegu nauczania ustalona dla szkół publicznych rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. 2014 poz. 1170).
§13
- Ogólne zasady rekrutacji uczniów do Szkoły na dany rok szkolny ustala Dyrektor Szkoły w porozumieniu z Radą Pedagogiczną, Radą Programową i Zarządem TP I SLO.
- Kandydaci są przyjmowani do szkoły na podstawie wyników egzaminu wstępnego organizowanego przez szkołę. Szczegółowe kryteria, procedury oraz harmonogram przyjmowania uczniów w danym roku szkolnym ustala Dyrektor Szkoły.
Rozdział V. Prawa i obowiązki członków społeczności szkolnej
§14
- Podstawowe prawa i obowiązki uczniów, nauczycieli i rodziców określa Konstytucja Rzeczypospolitej Szkolnej Obojga Terytoriów.
- Nauczyciele mają ponadto prawo:
- współdecydowania o wyborze programu nauczania w szkole przy zachowaniu realizacji podstawy programowej MEN;
- swobody wyboru metod realizacji programu nauczania w uzgodnieniu z zespołem przedmiotowym;
- ustalania Przedmiotowych Zasad Oceniania zgodnych z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania.
- Nauczyciele mają ponadto obowiązek:
- stosowania się w swojej pracy dydaktycznej do wymagań przyjętego programu;
- jasnego sformułowania i przekazania uczniom na stronie szkoły wymagań wobec uczniów oraz zasad oceniania ich pracy, zgodnego z WZO
- stałego informowania uczniów o ich zadaniach, postępach i obszarach do pracy
- udzielania uczniom indywidualnych konsultacji;
- uczestniczenia w zebraniach Rady Pedagogicznej, zespołów przedmiotowych i zespołów wychowawców i zebraniach rodziców.
Rozdział VI. Finansowanie szkoły
§15
- Szkoła jest utrzymywana z miesięcznych opłat za naukę wnoszonych przez rodziców lub prawnych opiekunów uczniów oraz innych opłat (m.in. wpisowego), dotacji z budżetu państwa przekazywanej przez właściwy organ samorządu terytorialnego, ze składek członków TP I SLO oraz z darowizn.
- Wysokość opłat za naukę w szkole oraz innych opłat wnoszonych przez rodziców lub prawnych opiekunów uczniów określa Zarząd TP I SLO w porozumieniu z Radą Dyrektorów Zespołu.
- Opłaty za naukę w szkole pobierane są przez 12 miesięcy, z góry za każdy miesiąc, w terminie określonym uchwałą Zarządu. Opłaty za miesiące wakacyjne (lipiec, sierpień) przypadające na rok zakończenia nauki wnoszone są przed rozpoczęciem nauki w szkole.
- W momencie przyjęcia ucznia do szkoły rodzice wpłacają wpisowe, którego wysokość określana jest uchwałą Zarządu TP I SLO.
- Rodzice uczniów są zobowiązani do terminowego wnoszenia opłat za naukę. W razie trudności z wywiązywaniem się z obowiązku wnoszenia opłat powinni bezzwłocznie zgłosić ten fakt Komisji ds. Opłat za Szkołę i Stypendiów TP I SLO, aby móc – w uzasadnionych przypadkach – skorzystać z Funduszu Ulg i Zwolnień.
- W przypadku niewywiązywania się rodziców przez okres dłuższy niż trzy miesiące z obowiązku terminowego wnoszenia opłat, o których mowa w ust. 3, Zarząd może zgłosić do dyrektora szkoły wniosek o skreślenie ucznia z listy uczniów.
- Rok budżetowy szkoły pokrywa się z rokiem szkolnym.
Rozdział VII. Fundusz Ulg i Stypendiów
§16
- Rodzice (opiekunowie) uczniów mogą ubiegać się o obniżenie opłat za naukę dzieci w szkole lub też zwolnienie z opłat w sytuacjach uzasadnionych okolicznościami życiowymi.
- Ulgi i stypendia przyznawane są według regulaminu opracowanego przez Komisję ds. Opłat za Szkołę i Stypendiów, zatwierdzonego przez Zarząd Towarzystwa I SLO .
- Fundusz Ulg i Stypendiów tworzony jest z:
- odpisu od wpłat za szkołę wniesionych w poprzednim roku szkolnym (w wysokości określonej procentowo przez Walne Zgromadzenie członków TP I SLO),
- składek członkowskich TP I SLO (w kwocie ustalonej przez Zarząd),
- darowizn na Fundusz.
- Pełne zwolnienia z opłat za naukę przyznawane są przez Radę Dyrektorów Szkół TP I SLO (w liczbie ustalonej przez Zarząd TP I SLO).
Rozdział VIII. Przepisy końcowe
§17
- Niniejszy statut może zostać zmieniony przez Zarząd Towarzystwa Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego na wniosek władz szkoły lub z własnej inicjatywy, po zasięgnięciu opinii Rady Dyrektorów Zespołu.
- Zmiany w Konstytucji Rzeczypospolitej Szkolnej Obojga Terytoriów uchwala Sejm Szkolny. Wchodzą one w życie po zatwierdzeniu przez Zarząd Towarzystwa Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego.
- Szkoła używa pieczęci:
Społeczne Gimnazjum Startowa, 02-248 Warszawa, Startowa 9.
§18
- Statut wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Zarząd TP I SLO.